Vector of Coronavirus 2019-nCoV and Virus background with disease cells and red blood cell.COVID-19 Corona virus outbreaking and Pandemic medical health risk concept.Vector illustration eps 10
Vector of Coronavirus 2019-nCoV and Virus background with disease cells and red blood cell.COVID-19 Corona virus outbreaking and Pandemic medical health risk concept.Vector illustration eps 10

Kindlustundega eriolukorras

Maailm on COVID-19 pandeemiaga võideldes võtnud kasutusele karmid meetmed. Mõne lühikese kuuga on Hiinas, Wuhanis asuvas epitsentrist, laialdaselt levinud raskekujuline äge hingamispuudulikkuse sündroom, koroonaviirus 2 (SARS-CoV-2), mis põhjustab koroonaviiruse haigust (COVID-19). Kogu maailmas on selle uue viirusega nakatunud sadu tuhandeid ja tuhanded on surnud. Olukorrad muutuvad nii kiiresti, et keeruline on sammu pidada. Arvatakse, et ohvrite arv kasvab lähinädalatel ja -kuudel kiiresti. Kahtlemata nõuab COVID-19 läbimõeldud tegutsemist ja samas julgust vastu seista paanikale.

Blogi 27. apr. 2020

COVID-19 – mis see on?

Maailm on COVID-19 pandeemiaga võideldes võtnud kasutusele karmid meetmed. Mõne lühikese kuuga on Hiinas, Wuhanis asuvas epitsentrist, laialdaselt levinud raskekujuline äge hingamispuudulikkuse sündroom, koroonaviirus 2 (SARS-CoV-2), mis põhjustab koroonaviiruse haigust (COVID-19). Kogu maailmas on selle uue viirusega nakatunud sadu tuhandeid ja tuhanded on surnud. Olukorrad muutuvad nii kiiresti, et keeruline on sammu pidada. Arvatakse, et ohvrite arv kasvab lähinädalatel ja -kuudel kiiresti. Kahtlemata nõuab COVID-19 läbimõeldud tegutsemist ja samas julgust vastu seista paanikale.

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on COVID-19 nakkushaigus, mille põhjustab äsja avastatud koroonaviirus[1]. Praegu ei ole selle viiruse leviku peatamiseks olemas kliiniliselt testitud ja heaks kiidetud vaktsiine. Paljud riigipiirid on suletud. Koolides on tunnid katkenud. Mõni ettevõte on saatnud töötajad kodusele tööle. Restoranid on suletud. Uksed on sulgenud ka teatrid, lõbustuspargid ja muud meelelahutusasutused. Spordiüritused ja suured kogunemised on tühistatud. Inimestele on öeldud, et nad peaksid vältima kogunemisi, kus on üle kümne osaleja. “Sotsiaalne distantseerumine” on saanud uueks normiks.

Mõnes riigis on meditsiinisüsteemid ülekoormatud. Ameerika Ühendriikides on aktsiaturg langenud, tööpuudus tõuseb ja majandus liigub kokkuvarisemise poole. Teated koroonaviirusest on esikohal uudistes, tekitades tuhandetes inimestes hirmu ja isegi paanikat. COVID-19 probleemi lahenemist on liiga vara ennustada, kuid pole kahtlust, et see on muutnud meie elu märkimisväärselt.

Neid šokeerivaid arenguid arvestades on järgmised mõtted vastuseks 21. sajandi kõige suuremale ülemaailmsele tervisekriisile. Faktid hoiavad hirme kontrolli all ja aitab oodata tulevikku lootusega.

Loomulikult on kriisile reageerimise esimeseks sammuks vaenlase tundmine. Mis on “uus koroonaviirus”? See viirus on uus, kuna meie immuunsussüsteemid pole seda kunagi varem näinud. Praegune viirus pärineb suurest viiruste perekonnast, mida kõiki nimetatakse sama nimega, ja see on üks tavalise külmetuse põhjustajaid. Teaduslikult võttes on meil kõigil olnud koroonaviirus. Mikroskoobi all näeb see viiruse tüvi välja nagu kroon, sellest ka nimi koroona. SARS-CoV-2 on seitsmes koroonaviiruse tüüp ja see tekitab uut haigust, COVID-19.

Gripiga sarnanev Sars-CoV-2 viirus kandub edasi piisknakkuse kaudu, mis tähendab, et kui nakatunud inimene aevastab või köhib, võivad viirust sisaldavad piisad sattuda teise inimese silma, ninna või suhu. Õhus lenneldes läbivad tilgad lühikesi vahemaid, tavaliselt vähem kui meetri, ja langevad kiiresti maha. Kui mõni tilk maandub läheduses nakatumata inimesele ja pääseb silma, ninna või suhu, võib see inimene nakatuda. Kuid oluline on, et otsene kontakt nakatunud inimesega pole vajalik. Nakatunud inimene võib lähedusest juba lahkunud olla. Haigus saab nakatuda ka nii, kui puudutatakse pinda, mis sisaldab viirust ning seejärel puudutatakse seejärel silmi, nina või suud. See tähendab, et tavaline kirurgiline mask ei ole täiuslik kaitsevahend.

Et mõista, kui nakkav on see viirus, võrdleme SARS-CoV-2 gripiviirusega. Seejuures tuleb meeles pidada, et seda nimetatakse uueks koroonaviiruseks, kuna kellelgi pole selle vastu immuunsust välja arenenud. Üks hooajalise gripiga inimene võib nakatada 1,3 inimest, samas kui SARS-CoV-2-ga inimene võib nakatada vähemalt 2–2,5 inimest. „Superlevitajad“ võivad nakatada palju rohkem inimesi. Selle haiguse üks peamisi väljakutseid on see, et see võib levida ka asümptomaatiliste kandjate kaudu. Teisisõnu, teil võib olla pereliige, töökaaslane või juhuslik kontakt, kellel pole ühtegi klassikalist sümptomit, kuid kes elab oma igapäevast elu haigusega – nakatades tahtmatult ka teisi.

Sümptomid

Uue koroonaviiruse sümptomid on sellised, mida sarnaselt haiguselt võiksite oodata.

Kõige tavalisem sümptom on palavik, mis ilmneb umbes 90 protsendil juhtudest. Muud sümptomid on kuiv köha, väsimus ja õhupuudus. COVID-19 sümptomid on sarnased teiste viirushaiguste omadega, kuid see on eriti seotud kopsudega. Tegelikult näitab enam kui 55 protsendil haiglasse jõudnud inimestest kompuutertomograafia test ebatavaline.

Risk haigestuda sõltub sellest, kus inimene elab ja kuhu ta on reisinud. Sellega seoses oleme me palju õppinud Itaalialt ja Lõuna-Korealt. Nendes kahes riigis esines suremustes suuri erinevusi. Lõuna-Koreas testitud inimeste seas oli suremus alla 1 protsendi, samas kui Itaalias oli suremus üle 6 protsendi. Peamine riskifaktor näib olevat seotud nakatunud elanikkonna vanusega. Itaalias oli keskmine vanus üle 70 aasta, Lõuna-Koreas aga alla 60 aasta. Lisaks vanusele oli kõrge ka südamehaigustega inimeste suremus – 10,5 protsenti. Surmarisk suurenes märkimisväärselt ka neil, kellel oli diabeet, kopsuprobleemid ja kõrge vererõhk. Ehkki 85 protsenti juhtudest on kerged, vajavad umbes 10 protsenti lisahapnikku ja koguni 5 protsenti hingamisaparaati. Sõltumata vanusest peaksid kõik siiski olema ettevaatlikud, sest uued teated näitavad, et nooremad inimesed pole immuunsed. Kõik, kellel on kopsud, võivad nakatuda. Loomulikult tahate teada, mida saaksite teha COVID-19 vältimiseks, nii et käsitleme seda küsimust kahest vaatenurgast – ennetamine ja immuunsus.


Koroonaviiruse haiguse (COVID-19) sümptomid

 • Palavik
 • Kuiv köha
 • Väsimus
 • Rögalahtisus
 • Õhupuudus
 • Lihas- või liigestevalu
 • Kare kurk
 • Peavalu
 • Külmavärinad
 • Iiveldus või oksendamine
 • Ninakinnisus
 • Kõhulahtisus

  Paljud kõige levinumad sümptomid on sarnased gripi või külmetusega. Seega on ka hea teada, millised gripi või nohu sümptomid ei ole COVID-19 sümptomid. COVID-19 viirus põhjustab harva vesist nohu.

Ennetamine ja immuunsus

Nagu me varem märkisime, ei anna kirurgilise maski kandmine garantiid, et te ei jää haigeks. Põhjus on see, et viirus võib siseneda silmade kaudu. Lisaks on maski kandmisel ka vaja seda kohendada, mis tähendab mitmeid “näo puudutusi” ja see suurendab nakatumise võimalust.

Kirurgiliste maskide probleem on see, et need on kergelt paigaldatavad ja kipuvad servade ümber lekkima. Seetõttu pakuvad respiraatorimaskid FFP2 või FFP3 paremat kaitset. Need filtreerivad välja 94-99 protsenti väikestest ja suurtest osakestest ning on ka tihedalt liibuv, vähendades kasutaja kokkupuudet suuremate piiskade ja osakestega.

Maskide kasutamine võib olla oluline ennetusmeede, kuid laitmatu kätehügieen on kõigile kohustuslik. Pese käsi vee ja seebiga 20 sekundit. See on lihtne, kui loete käte pesemisel aeglaselt 20-ni! Nina nuuskamisel kasutage ühekordselt kasutatavat taskurätti ja pange see koheselt prügikasti. Ärge hoidke seda taskus.

Seejärel  vältige näo, eriti silmade, nina ja suu puudutamist. Hoidke enda juures käte desinfitseerimisvahendit ja kasutage seda. Kasutage desinfitseerimisvahendeid kõigil pindadel, sealhulgas ukselinkidel ja WC-s! Hoidke vahemaad teiste inimestega. Nagu varem mainitud, levivad aevastamise või köhimise piisad vähemalt meetri, seega hoidke teiste inimestega kahemeetrist distantsi. Kui teil on palavik köha, õhupuudus, kurguvalu, peavalu, lihasvalu või muid sümptomid, siis püsige kodus ja puhake.

Immuunsussüsteemi ülesehitamine

COVID-19 ja teiste sellega seotud haiguste puhul on kriitiline küsimus immuunsussüsteemi seisund. See süsteem on keeruline rakkude ja valkude võrgustik, mis kaitseb meie keha nakkuste ja haiguste eest. Tugeva immuunsussüsteemi loomisel vähendate mitte ainult viiruse saamise riski, vaid ka nakatumisel on sümptomeid vähem ja haigus möödub kergemalt.

Siin on mõned viisid immuunsussüsteemi tugevdamiseks:

Puhka palju. Üks Jumala antud hea tervise põhimõte on puhkus. Kui me oleme haiged, siis taastub meie keha kõige paremini siis, kui puhkame. Isegi kui arvame, et oleme taastunud, on kõige parem võtta veel kaks kuni kolm puhkusepäeva. See võib olla eriti oluline COVID-19 puhul, kuna me ei tea kindlalt, millal oleme paranenud. Viiruse geneetilist materjali võib ninaneelust leida veel nelja nädala jooksul. Nii et puhake.

Söö tervislikult. Toitumine on mis tahes haiguse ravimisel ülioluline nii ennetamisel kui ka tervenemisel. Puu- ja köögiviljad, aga ka täisteratooted, vähendavad põletikku ja parandavad veresoonte talitlust. Taimsed toidud on koormatud tervist kaitsvate fütokemikaalidega, mis neutraliseerivad nakkus- ja muude haiguste tekitatud oksüdatiivset stressi. Samuti vähendavad need põletikku kopsudes ja parandavad veresoonte limaskesta tervist, tagades vajaliku verevarustuse. Loomsed valgud seevastu sisaldavad põletikku soodustavaid aineid. Taimsed toidud, näiteks kapsas ja muud rohelised lehtköögiviljad, sisaldavad vereelundkonda toetavaid „ehitusmaterjale“. Lisage oma taldrikule vikerkaar värvilistest puu- ja köögiviljadest. Need kaitsvad toidud sinu laual aitavad vältida haigusi ja toetavad taastumist haigestumisel. Vältige suhkrut, kuna see kahjustab valgete vereliblede toimimist, mis on ülioluline võitlemisel võõraste ainete vastu.

Joo palju vett. Vesi kaitseb keha dehüdratsiooni eest, võimaldades igal rakul kõige paremini toimida ja võidelda. Nii et joo palju vett! Kui palju? Vähemalt kaheksa klaasi päevas. Teine viis oma tarbimise jälgimiseks on juua nii palju, et päevas oleks üks uriin puhas. Lõpetage oma igapäevane veetarbimine enne kella 18:00, nii et teie uni poleks häiritud.

Olge piisavalt värskes õhus ja treenige. Liikumise küsimus on oluline ja soovitame igal võimalusel viibida päikesepaistes – isegi kui õues on külm. Treeningust on palju abi haiguste ennetamisel. 19. sajandi terviseõpetaja kirjutas: ” Täielik, sügav värske õhu sissehingamine, mis täidab kopsud hapnikuga, puhastab verd.”[2]

Karastage kuuma ja külmaga. Külmaga kokkupuutumine on üks viis nakkushaigustest taastumiseks. Soovitame 3-5 minutilist kuuma dušši, millele järgnevalt võtta umbes 30-sekundiline külm dušš. Tehke seda kolm tsüklit ja lõpetage külma veega. Külm stimuleerib immuunsussüsteemi. Kuigi paljude jaoks on see alguses raske, proovige seista kolm kuni viis minutit kuumas duši all; seejärel keerake vesi aeglaselt nii külmaks kui võimalik. On üllatav, kui kiiresti suudab meie keha taluda 30-sekundlisti külma dušši. Ehkki me ei pruugi koroonaviirusega haigestumist vältida, saame oma immuunsussüsteemi seada selle vastu võitlemiseks võimalikult paremasse seisu.

Aged couple deciding where to go next while hiking

COVID-19 likvideerimine

On oluline mõista, et selle haigusega, nagu on ka gripiga, hakatakse pigem koos elama. See toimub kolmel peamisel viisil. Esiteks võib inimestel teatud aja jooksul välja tekkida viiruse suhtes immuunsus. Teiseks arendatakse nakkuse vältimiseks vaktsiine. See protsess nõuab uurimistööd ja tõhusa vaktsiini väljatöötamiseks võib kuluda 12–18 kuud.

Viimaseks on selle konkreetse viiruse jaoks silmapiiril paljud viirusevastased ravimid. Jällegi võib nende väljatöötamine võtta mitmeid kuid. Seetõttu on parim viis edasiliikumiseks ennetus ja looduslike abinõude kasutamine, mida me nimetame Jumala tervisepõhimõteteks. Lõppude lõpuks lõi Ta meid terviseks! “Varas ei tule muu pärast kui varastama ja tapma ja hukkama. Mina olen tulnud, et neil oleks elu, ja oleks seda ülirohkesti.” (Johannese 10:10)[3]


Kas COVID-19 on maailma lõpp?

COVID-19 on tekitanud paljudes inimestes tohutu ängistuse ja seetõttu on normaalne seda küsimust esitada. Kus on Jumal selle kõige keskel? Kas see on Tema kohtumõistmine või on tegu juhuslike sündmustega? Mida ütleb Piibel katkude ja pandeemiate kohta? Kas see on märk maailmalõpust? Kuidas saaksime kriisiajal üle hirmust ja täita end lootusega?

Kinnitame teile, et Jumal pole haiguse autor. Ta ei ole kannatuste ega haiguste algataja. Piibli esimeses peatükis öeldakse, et loomisnädala lõpus vaatas Jumal maailma ja nimetas selle “väga heaks” (1. Moosese 1:31). Haigus ei olnud osa tema algsest kavast. Tema plaan oli täita maakera inimestega, kes on õnnelikud, terved ja pühad.

Patu tõi maailma Lutsifer. Ta oli olnud pimestav peaingel, kuid ta otsustas mässata Jumala ja Tema valitsuse vastu. Kui Jumal lõi planeedil Maa Aadama ja Eeva, siis õnnistas Ta neid valikuvabadusega. Ta soovis, et nad valiksid armastusest Tema. Seda teades kiusas Saatan Aadamat ja Eevat valima mingi muu tee, kui Jumala tee, määrates nad sellega hävingule. 1. Moosese raamat kajastab kurba lugu tema õnnestumisest, mis pani Aadama ja Eeva kahtlema Jumala armastuses ja Tema aususes.

Kui nad oma valikuvabadust kasutasid ja otsustasid pattu teha, avasid Aadam ja Eeva haiguse, kannatuste ja haiguste ukse, mis purustas Jumala südame. Patt toob eraldumise Jumalast ja meie purustatud maailm kannatab selle eraldumise all. Just sel põhjusel tuli Kristus, et taastada meid Jumala näo järgi. Luuka 19:10 ütleb Piibel: “Inimese Poeg tuli otsima ja päästma kadunut.” Meie maailm on patu, kannatuste ja haiguste käes. Kristus tuli ilmutama Isa armastust ja lunastama seda kadunud maailma. Oma elu ja surma kaudu näitas Jeesus, kuidas Isa meie eest hoolitseb. Iga Jeesuse tehtud Uue Testamendi ime, räägib meile Jumalast, kes meist hoolib ka siis, kui me kannatame. Iga kord, kui Ta avas pimedad silmad, kurdid kõrvad, tervendas kuivanud käsi ja äratas surnuid ellu, näitas Ta, kui väga Ta meid armastab. Ristisurma läbi hävitas ta igaveseks Saatana vale ja näitas, et Ta pigem võtab enda peale süü, häbi ja patu hukkamõistu, kui selle, et üks meist kaotaks. (2. Korintlastele 5:21, Galaatlastele 3:13).

Kuid Jeesus tuli ka selleks, et olla eeskujuks külluslikule elule. Ta näitas, et haiguste taga pole Jumal. Ta ei ole see, kes toob kannatusi. Ta ei ole see, kes tekitab hädasid. Ta on küllusliku elu Jumal! Hea ja kurja vahelise suure võitluse käigus on mässuliste ingel Jumalat trotsinud ja võitleb Temaga selle planeedi valitsuse eest. Haigus, kannatused, südamevalu ja hädad on selle hea ja kurja võitluse tulemus, kuid selle kaudu näitab Jumal oma armastust ja hoolt. Ta ütleb: „Vaata, mina olen iga päev teie juures ajastu lõpuni.“ (Matteuse 28:20).

Kuidas on lugu haigustega Piiblis?

Piiblis kasutatakse sõna „haigused“ vähemalt neljal erineval viisil. Mõnikord tekib haigus seetõttu, et elame patuses maailmas. Näiteks mõtle Iiobi loole. Kas Iiobi patt põhjustas haiguse, mis kattis tema keha pealaest jalatallani? Ei. Kuid kas ta elas patuses maailmas? Jah. Ja kas Saatan oli selle kõige taga? Kindlasti. Saatan on kõigi kannatuste ja haiguste taga. Me elame maailmas, mis on eraldatud Jumala algsest, tervise ja täiuslikkuse plaanist. See on patogeenide, viiruste ja pisikute maailm.

Piiblis räägitakse haigustest ka teisel viisil. Mõnikord on haigused Jumala karistus õelatele. Võib öelda, et see on üsna kummaline, kuid mõelge Egiptusele. Kas Vana-Egiptuse nuhtlused olid lihtsalt loodusõnnetused või olid need Jumala otsus Tema rahva päästmiseks? Armastavalt saatis Jumal egiptlastele hoiatusi. Ta saatis neile korduvalt sõnumeid, et vältida saabuvat katastroofi, kuid nad keeldusid tahtlikult Tema kutsetest ja Jumala kohtuotsused langesid maa peale. Armastus räägib õrnalt, kuid kohati räägib see ka kõuemürinas, et meie tähelepanu saada.

Kolmas viis, kuidas Piibel haiguseid kasutab, on Jumala kaitse eemaldamise kontekstis. On aegu, kus Ta loobub oma kohalolekust ja lubab patu loomulikul tagajärjel saabuda. Kas mäletate lugu, kuidas iisraellased salvasid kõrbes maod? Paljud surid maomürgi tõttu. Jumal loobus lihtsalt oma kohalolekust, et võimaldada saabuda nende patuste valikute tagajärgedel, et nad pöörduksid meeleparanduses Tema tahte poole. Kui me näeme, et maailmas möllavad haigused, võib see olla Jumala üleskutse, et me peaksime tõsiselt mõtlema oma Kristusele pühendumise üle, sügavamalt meelt parandama ja oma elu täielikult Temale andma.

Haigusi kasutatakse ka Kristuse teise tulemise kontekstis koos teiste Jeesuse poolt antud märkidega. Lubage mul kohe lisada, et peame vältima kahte murettekitavat äärmust. Üks äärmus on fanatism, mis hüüab: “Koroonaviirus on siin, seega peab Jeesus tulema järgmisel nädalal või järgmisel kuul või järgmisel aastal”. Inimesed, kes seda ütlevad, räägivad sensatsioonilisi ajamääramise teooriaid, mida Piiblist ei leia. Teine äärmus on sellesse viirusesse suhtuda, kui varsti mööduvasse loodusnähtusse, millel pole midagi pistmist lõpuaja märkidega. Kuid selline suhtumine ei kajasta Jeesuse mõtteid, nagu ta kirjeldas lõpuaega Matteuse 24. peatükis. Lõpuaja märkidest rääkides ütles Jeesus: „Sest rahvas tõuseb rahva vastu ja kuningriik kuningriigi vastu ja on näljahädasid ja paiguti on maavärinaid. See kõik on aga sünnitusvalude algus.“ (Matteuse 24:7-8).

Jeesuse jaoks on sõjad, sõjasõnumid, rahvaste ülestõusud ja kuningriigid, kes võitlevad kuningriikide vastu, kõik lõpuaja stsenaariumis. Nendele lisaks räägib Ta loodusõnnetustest, nagu maavärinad, näljahädad ja katk. Kõik see kuulub enam kui kahekümne märgi sekka, mis on loetletud Matteuse 24. peatükis. Kristuse sõnade kohaselt on haigused tõepoolest osa lõpuaja stsenaariumist.

Kristuse tagasituleku märk?

Kas see tähendab, et maailma laastanud COVID-19 viirus on märk Kristuse tulekust? Vastus on, et see ei ole ainus lõpumärk. Kui vaadata suuremat pilti, on haigused üheks paljudest märkidest, mis juhtuvad Jeesuse sõnul enne Tema tagasitulekut. Need sündmused näitavad, et aeg saab otsa ja et me elame Kristuse kuningriigi tulekul. Lava on valmis lõpusündmuste jaoks, mida on kirjeldatud Taanieli ja Ilmutusraamatu prohvetlikes sõnumites.

Mida võime tulevikus oodata Kristuse prohvetlikus sõnas esitatud ennustuste kohaselt? Loodusõnnetuste arv suureneb. Tuleb juurde näljahädasid, maavärinaid ja haiguseid. Ning nii nagu Noa päevil, kui patune maailm, mis oli täis ebamoraalsust ja vägivalda, täitis oma ülekohtu karika mässates Jumala vastu, valmistub ka meie maailm Jumala lõpukohtuks. Jumal kutsub armastavalt ekslevat planeeti. Tema jaoks pole midagi tähtsamat kui võimalikult paljude inimeste päästmine. Kui Jumal eemaldab oma kaitsva väe, hakkavad lokkama loodusõnnetused ja surmavad haigused. Ta ei põhjusta neid katastroofe, vaid kasutab neid näitamaks elu haprust. Need sündmused panevad meid põlvili, otsima varjupaika Kristuses ja Tema Sõnas.


Oodates tulevikku lootusega

Kuidas hoida ära muret ja ärevust? Mis võib meid päästa hirmust? Või õigemini, kes saab meid päästa? Piibel esitab Jumalat ainsa väljapääsuna inimkonnale ja Tema tõotused võivad aidata meil omada lootust ka siis, kui seisame silmitsi katastroofidega. Saame edasi minna kindlalt, teades, et Kristus seisab meie kõrval. Tema lubadus on kindel. „Ma ei hülga sind ega jäta sind maha!“ (Heebrealastele 13:5).

Sun beam line light shining through the clouds

Luuka 21. peatükis räägib Jeesus meie ajast. „Inimesed jäävad hingetuks maailma peale tulevate sündmuste kartuses ja ootuses“ (salm 26). Järgmises salmis öeldakse: „Ja siis nad näevad Inimese Poega tulevat pilve sees väega ja suure hiilgusega.“

See, kas meid tarbitakse hirmuga või täidetakse lootusega, sõltub sellest, kuhu me vaatame. Kui vaatate loodusõnnetusi, nakatumist ja haigusi, täitub teie süda hirmust. Jeesus ütleb: “Vaadake üles!” Miks? Kui vaatame Taevast pühamut, siis vaatame Jeesust ja avastame kindluse Tema tõotustes. Kristuses leiame enesekindlust. Kristuses kogeme kindlust. Kristuses tõstetakse meid kõrgemale elu ebakindlusest ning meie südamed võivad olla täidetud turvalisusega Temas, kes armastab meid igikestva, surematu, haaramatu, ammendamatu ja lõputu armastusega. Kristuses oleme vabad oma hirmudest.

Piibel kutsub meid korduvalt üles “mitte kartma”. Ehkki ma pole isiklikult kokku lugenud, kui mitu korda Piibel seda väljendit kasutab, on üks autor öelnud, et 365 korda kasutatakse Piiblis sellist väljendit nagu “ära karda” – see on üks iga päeva kohta aastas. Jumalal on kaetud kogu kalendriaasta . Ta kutsub meid puhkama Tema armastuses, usaldama Tema armu ja rõõmustama Tema väe üle.

Piibli ühes kõige rahustavamas tõotuses kordab Jesaja meie Issanda sõnu: “Ära karda, sest mina olen sinuga” (Jesaja 41:10). Miks me ei pea kartma? Sest Jeesus on meiega. Mida iganes me üle peame elama, tema on meie kõrval.

“Ära karda, sest mina olen sinuga. Ära vaata ümber, sest mina olen su Jumal. Ma teen su tugevaks, ma aitan sind, ma toetan sind oma õiguse parema käega.” (Jesaja 41:10).

Kui näeme enda ümber haigusi, kannatusi ja haigusi, ei pea me kartma, sest Jeesus on meiega. Jesaja raamatus on inspireeritud sõna öelnud:

“Öelge neile, kel rahutu süda: Olge kindlad, ärge kartke! Vaata, teie Jumal /…/ tuleb ja päästab teid!”(Jesaja 35:4).

Miks me ei peaks kartma? Mitte sellepärast, nagu usuksime, et me ei haigestu kunagi. Ei, vaid seetõttu, et me oleme vabad halvavast hirmust, sest me usume, et olenemata olukorrast, kus me oleme, on Kristus meiega.

Te mäletate, et Iiob koges kohutavat katku, mis vaevas Tema keha. Keset kannatust hüüdis ta ensekindlalt: “Sest ma tean, et mu Lunastaja elab, ja tema jääb viimsena põrmu peale seisma. Ja kuigi mu nahka on nõnda nülitud, saan ma ilma ihutagi näha Jumalat.” (Iiobi 19:25-26).

Iiobil oli täielik kindlus, et tulemas on parem päev ja ühel päeval näeb ta Jumalat näost näkku. Kuni selle ajani võis ta lootuse ja enesekindlusega hüüda: “Ehkki ta mind tapab, usaldan ma teda siiski” (Iiobi 13:15, KJV, NIV). Iiobi elu oli täis usaldust Jumala vastu, kes mitte ainult ei lubanud olla igal hetkel koos temaga, vaid kinnitas ka, et tulemas on parem homne.

Isegi kui meil tekib eluohtlik haigus, võib meie usk tugineda tõotusel, et ühel päeval tuleb Jeesus meid jälle koju viima. Nagu Iiobki, usume ka meie, et näeme Teda näost näkku. Jeesus ütleb meile need rahustavad sõnad: “Teie süda ärgu ehmugu! Uskuge Jumalasse ja uskuge minusse! Minu Isa majas on palju eluasemeid. Kui see nõnda ei oleks, kas ma siis oleksin teile öelnud, et ma lähen teile aset valmistama? Ja kui ma olen läinud ja teile aseme valmistanud, tulen ma jälle tagasi ja võtan teid kaasa enese juurde, et teiegi oleksite seal, kus olen mina.” (Johannese 14:1–3)

Jeesus tuleb varsti tagasi ja sel imelisel päeval tõmmatakse meid taeva pilvedele, et temaga õhus kohtuda. Haigused ja kannatused kaotatakse igavesti. Haigustel ja surmal ei ole kohta meie armastava Jumala ligiduses.

Usk ei tähenda, nagu me usuksime, et me kunagi ei haigestu. Me elame katkises maailmas ja kuigi teeme tervislike valikute tegemisel parima, võib haigus meid siiski tabada. Sellisel juhul hoiame lihtsalt kinni Tema ligiolu tõotusest. Ta on meiega ka haiguse ja häda kestel. Ta ei jäta meid maha ka siis, kui viirus ründab meie keha. Nagu vanas laulus öeldakse: “Kui vajan ma, on Jeesus lähedal.”

Üks peamisi põhjuseid, miks me ei ela hirmus, on see, et Jumal on ilmutanud tulevikku. Me teame, et haigusel ei ole viimast sõna: Kristusel on. Me teame, et koroonaviirus või mõni muu viirus, loodusõnnetus, katastroof või tuumasõda ei hävita elu kogu planeedil Maa. Meil on Jeesuse tagasituleku tõotus. Me näeme näljahädasid. Me näeme maavärinaid. Me näeme rahvaste häda. Näeme hukatusliku tuumasõja potentsiaali. Me näeme kliimamuutusi. Me näeme, et haigused võtavad tuhandeid elusid. Me näeme kõike seda, kuid meil on lootus, mis võimaldab meil elus läbi minna ka kõige raskematel aegadel. On kindlustunne, mis viib meid edasi, sest oleme lugenud Piibli viimaseid peatükke. Me teame, kuidas lugu lõpeb. Ilmutusraamatu 21 peatüki, salmides 4 ja 5 kirjutab Johannes: “Tema pühib ära iga pisara nende silmist ning surma ei ole enam ega leinamist ega kisendamist, ning valu ei ole enam, sest endine on möödunud.” Ja troonil istuja ütles: „Vaata, ma teen kõik uueks!””

Me ootame “õndsa lootuse täitumist ning suure Jumala ja meie Päästja Jeesuse Kristuse kirkuse ilmumist.” (Tiituse 2:13). See õnnistatud lootus aitab meil vaadata kaugemale sellest, mis toimub täna. Me vaatame tänasest edasi homsesse. Vaatame haigusest üle tervisesse. Me vaatame ettepoole õhust, mis on täis viiruseid, õhku, kus neid enam ei ole.

Jumalal on eesmärk lubada neil õnnetustel toimuda. Ta kutsub meid üles täielikule sõltuvusele Temast. Ta näitab meile, et selles maailmas pole kindlust. Kristus on meie ainus kindlus ja meie ainus turvalisus. Ta on meie ainus Päästja, Lunastaja ja tulev Kuningas.

Milline peaks olema meie reaktsioon koroonaviirusele? Näib, et hiljutised sündmused peaksid äratama meie südame. Koroonaviiruse rünnak peaks suunama meie vaimumeeled nägema meie aja olulisust. See peaks meile meelde tuletama, et see katkine maailm pole meie igavene kodu.

Selle traagilise pandeemia keskel räägib Kristus sinule ja minule. Meie elu on habras. Igaüks meist elab surelikus ihus ning Jeesus soovib meid vabastada hirmust ja anda meile igavese elu. Nüüd on hea aeg lasta tal täita meie südamed, kinnitada meie kindlust ja valmistada meid ette Tema peatseks tulekuks.


[1] “Coronavirus”, Maailma Terviseorganisatsioon, https://www.who.int/health-topics/coronavirus

[2] „Tervise teenistuses“ lk 184, Ellen G. White, Tartu, 2012

[3] Kõik märkimata piiblitekstid on võetud Eesti Piibliseltsi 1997. aasta Piiblitõlkest, www.piibel.net.

Autorid
Mark A. Finley, MA, DDiv, rahvusvaheline evangelist
Lyndi Schwartz, MD FACP, Ketteringi meditsiinikeskuse sisehaiguste programmi direktor
Rebecca Barnhurst, RD, Adventkoguduse meditsiinilise evangelismi võrgustiku juht